Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Přiznám se, že do letošní novinky americké progmetalové stálice FATES WARNING jsem přehnaně velké naděje nevkládal. Po ne zcela přesvědčivém návratu „Darkness In A Different Light“, který nenaplnil velká očekávání, jsem zkrátka začal o tvůrčích schopnostech Raye Aldera a Jima Matheose mírně pochybovat. „Theories Of Flight“ je však ránou z čistého nebe. Ctí kořeny své tvorby a přitom přináší do zatuchlého progresivního rybníčku další čerstvý vítr. Aniž by se o to jakkoliv snažil.
„Theories Of Flight“ je totiž přesně deskou, jakou FATES WARNING potřebovali nahrát a jakou fanoušek progresivního metalu chce momentálně slyšet. Nepřeplácenou s potřebným hitovým zázemím. Takovou, jež nebude nutit k zívání nad honěním hmatníků a která se nebude topit k dlouhých intermezzích a klavírních etudách. Je to přesně to CD, které neposloucháte dvě útrpné hodiny jen kvůli nesmyslnému konceptu. Hrané pěkně od podlahy, přičemž stvořené tak, aby nepůsobilo buransky ani křečovitě hipsterky.
Úvod je jako z říše snů. Otvírák „From The Rooftops“ se rozjíždí v poklidu, aby se po dvou minutách stočil směrem riffovým serpentinám, z nichž vás vysvobodí až výstavní refrén. Právě síla refrénů je hlavní devízou nahrávky, což v plné nahotě ukazující následujíc tracky „Seven Stars“ a „SOS“, které se tutově zařadí mezi koncertní jistoty, jaké jsou „The Eleventh Hour“, „Point Of Wiev“ nebo „Another Perfect Day“. Melancholickou odbočku představuje monstrózní „The Light And Shade Of Things“, tedy jen na chvíli. Od třetí minuty kapela začne riffovat jako slavná METALLICA a strhne s sebou i Aldera frázujícího, jakoby mu z bránice vypadl sám mistr Hetfield. Nenechte se zmást, je to radost poslouchat, tím spíše, když celá píseň graduje grandiózním refrénem jako z časů „A Pleasant Shade Of Gray“.
Zdá se vám té chvály až moc najednou? Ano, může za to částečně snížené očekávání, může za to také fakt, že těch hluchých míst je zase pro jednou pramálo a celá deska je zkoncipována pečlivou dramaturgií. Je řádně tvrdá, optimálně moderní a dostatečně přitažlivá na to, abych na nějakou dobu zapomněl na starší počiny FATES WARNING.
Nemůžu však zapomenout na přínos ansámblu, který dodával nenapodobitelný matador za bicími Mark Zonder. Jeho další rozměr a především precizní hra s činely mi chybí i napodruhé, jakkoliv je Bobby Jarzombek skvělým řemeslníkem, který se svého úkolu zhostil s patřičnou profesionalitou.
Nechybí mi však radost z toho, jak deska nakonec dopadla a jak se FATES WARNING vrátili mezi elitu. V době, kdy většina progresivní scény tápá, přebírají otěže její pionýři, a tak to má být. Pokud jsem si minule zoufal nad tím, že kapela jen oprášila postupy a nechala krizi žánru dále žít, nyní mám pocit, že ji řeší vlastními prostředky po svém. Zbraněmi, které se vyvažují zlatem. Velkou dávkou melodií, tuctem nápadů a především soudností.
1. From The Rooftops
2. Seven Stars
3. SOS
4. The Light And Shade Of Things
5. White Flag
6. Like Stars Our Eyes Have Seen
7. The Ghost Of Home
8. Theories Of Flight
Diskografie
Theories Of Flight (2016) Darkness In A Different Light (2013) FWX (2004) The View From Here DVD (2003) Disconnected (2001) Live At The Dynamo (2000) Still Life We Only Say Goodbye (1998) Pleasent Shade Of Grey (1997) Chasing Time (1995) Inside Out (1994) Parallels (1991) Perfect Symmetry (1989) No Exit (1988) Awaken The Guardian (1986) Spectre Within (1985) Night On Brocken (1984)
DALŠÍ INFORMACE
Vydáno: 2016 Vydavatel: InsideOut Music Stopáž: 52:17
Ano ano a ešte raz ano.. Toto je FW ktorý milujem už od polovice 90 rokov. Minula radovka ma neviem prečo nechytila ale Theories si doslova vychutnavam. Úvodná pecka From the rooftops ma elementy Nurotically wired s Ach-Matheosovej druhej solovky a je to otvarak ako sa patrí. Nasledujúca Seven stars je hitovka ako svina. SOS ďalšia pecka s paradnym refrenom. Skladba číslo 4 prvý vrchol. Fenomenalna 10 minutofka The Light......cistokrvny Fates Warning. Paradny refren a famozne sola.....White flag je heavy skladba taký návrat do čias No exit . Podobne je to aj s Like stars ale tam sú prvky ktoré som pocul na Disconnected. Mnaaam. Druhy vrchol prichádza v Ghost of Home ktorá je "nakazena" rifom s The New Math s debutového OSI. Neskutocna atmosféra, refren......mozem dookola. Zaverecna inštrumentálna titulka nas zavedie v čase späť do čias A plesant shade of gray.....Ray Alder podal podľa mňa naj výkon možno celkovo odkedy je v kapele. Kapitán Matheos svoju loď dokormidloval až ku hviezdam. Možno to znie cudne ale máme docinenia s naj albumom Fates Warning? ...... Asi aj ano. Ďakujem hosi. Pre mňa vrchol roka 2016!!!!!
Velmi solidní porce technického death metalu od původně thrash metalového tělesa z Chicaga. Parádní poměr instrumentálního honimírismu, metalové dravosti a mnohovrstevnatých, někdy až lehce chaotických struktur.
I na svém šestém albu jdou emaři z LA po textových i hudebních strukturách, které odráží emocionální témata jako jsou panické ataky, sociální úzkost a zármutek. Nově vedle post-hardcorových ingrediencí přidávají více indie rocku a výraznější basové linky.
Už jsem dlouho nebyl z nějaké desky tak nadšený. Nehorázně nařezaný agresivní hardcorepunk s téměř nezkreslenou kytarou a vražednými prdel nakopávajícími tempy hraničícími s fastcore kategorií rychlosti.
Aj keď by sa mohlo zdať, že koncept báťuškovského pravoslávneho black metalu je v roku 2025 zúfalo vyčerpaný, PATRIARKH tu prinášajú viaceré svieže momenty pokukujúce po širšom publiku. Určite si to zaslúži viacero vypočutí.
Depresivní hudba na pomezí black a doom metalu je živnou půdou pro různé one man projekty. „Of Darkness and Solitude“ je již šestým albem jednoho rozháraného Američana. Má to svou kvalitu, agresi i pěkně ponurou atmosféru.
Otázkou pro Portugalce GAEREA je, zda jejich black metal má být vizí osobitě vzletné formy, nebo je to jen teatrální snaha o dramatičnost. Té je totiž na aktuální desce opravdu hodně. A čeho je moc, toho je příliš. Minulá deska se mi zamlouvala více.
Další technický death metal. Povedený debut skupiny, za kterou stojí hudebníci se zkušenostmi, třeba bývalý bubeník FALLUJAH. I díky klavírním partům hodně rozmanité a proměnlivé dílo startuje zajímavou tematickou trilogii. Budu sledovat.